تاثیر نور موبایل و رایانه بر چشم

تاثیر نور موبایل و رایانه بر چشم

سالها پبش من هر شب هنگام خواب، با موبایل به داخل رختخواب می رفتم. اینترنت را روشن می کردم و وارد اینستاگرام یا تلگرام می شدم.

آنقدر کلیپ های سرگرم کننده و جالب وجود داشت که گاهی تا نیم ساعت در حال چرخیدن در شبکه های اجتماعی بودم اما گذر زمان را حس نمی کردم.

بالاخره یادم می افتاد که فردا باید صبح زود بیدار شوم و موبایل را رها می کردم.

نکته جالب این بود که تا مدتها بعد از کار با موبایل هم خواب نمی رفتم.

از نظر خودم، مشکلی در خوابم نداشتم و برای همین احساس نمی کردم باید تغییری در رفتارم به وجود بیاورم. اما یک اتفاق ساده همه چیز را عوض کرد.

گاهی فکر می کنیم زندگی ما کاملا عادی است اما یک تغییر کوچک ما را از اشتباهاتمان آگاه می سازد

یک اتفاق ساده!

موبایل من چند روزی خراب شد و من مجبور شدم از موبایل قدیمی خودم که چندان قابلیت نصب برنامه نداشت استفاده کنم. البته بعد از چند روز با پیگیری مستمر من موبایلم درست شد و دوباره سروقت عادت قدیمی خودم یعنی کار با موبایل تا وقت خواب رفتم!

همین جا بود که فهمیدم آن چند شب، وقتی می خوابیدم و از موبایل استفاده نمی کردم  چقدر زودتر به خواب می رفتم و صبح ها هم، راحت تر از خواب بیدار می شدم. صبح ها چشمانم خسته نبود و راحت تر هشیار می شدم.

من از کنار این اتفاقات به سادگی نگذشتم و تصمیم گرفتم تحقیقاتی در این زمینه انجام بدهم.

یکی از مهمترین موارد ذکر شده این بود که قرار گرفتن در معرض نور بعد ازغروب آفتاب، ساعت بیولوژیک بدن را در وضعیت بدی قرار می‌دهد.

ساعت درونی بدن شما به شما کمک می کند تا فعالیت خود را در ساعات روز افزایش داده و در تاریکی و هنگام شب از شدت آنها کم کنید و به استراحت بپـردازید.

نور شبانه ، ترشح ملاتونین (هورمونی که ریتم شبانه روزی تحت تاثیر آن است) در مغز را سرکوب می کند و در این بین نور آبی با انرژی بالای خود، ملاتونین را با قدرت بیشتری سرکوب می‌کند، و چرخه خواب را تا دو ساعت به تاخیر می اندازد.

حتما بخوانید:  اپلیکیشن Quality Time برای مدیریت زمان موبایل

مشاهدات تجربی محققان دانشگاه هاروارد نشان داده است که کاهش سطح ملاتونین در مدت طولانی در ابتلا به بیماریهایی مانند چاقی، دیابت، سرطان در ارتباط است.

بنابراین افرادی که در شیف شب کار می کنند و در معرض نور هستند (مثل نگهبانان ساختمانها که بیشتر به صفحه های دوربین مداربسته نگاه می کنند یا رانندگان تاکسی های اینترنتی که از موبایل برای مسیریابی استفاده می کنند) بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلاء به این بیماریها هستند.

از طرفی چون عدسی و قرنیه چشم انسان تمام نور آبی را عبور می‌دهد و به شبکیه چشم می‌رساند، خطر ابتلاء به بیماریهای چشم نظیر، تخریب لکه زرد و خستگی دیجیتالی چشم، وجود دارد.

چرا نور آبی می تواند خطرناک تر باشد؟

نور مرئی شامل امواج الکترومغناطیسی با گستره طول موج (۷۴۰-۳۸۰) نانومتر می باشد و از هفت رنگ اصلی تشکیل شده است.

اما همه رنگهای نور مرئی به یک اندازه موثر نیستند. در این بین، نور آبی با گستره طول موجی (۴۹۵-۴۵۰) نانومتر بعد از بنفش کوتاهترین طول موج و بیشترین انرژی را دارد.

نور آبی علاوه بر خورشید توسط لامپ های مهتابی، لامپ های LED، صفحه نمایش کامپیوتر، تلویزیون، تبلت و گوشی های هوشمند به وفور تولید می شود. انرژی بالای نور آبی می تواند برای بدن مضرر باشد.

تاثیر در نابینایی انسان

نور آبی ساطع‌شده از تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها، روند نابینایی را نیز می تواند سریعنر کند.

محققان به این نتیجه رسیده اند که خیره شدن طولانی‌مدت به نور آبی تلفن‌ همراه، تبلت و تلویزیون، بینایی را تحت تاثیر می دهد و موجب تولید مولکول‌های سمی در سلول‌های حساس به نور چشم می‌شود که بیماری‌های چشمی مانند از دست دادن بینایی در مرکز دید شود.

حتما بخوانید:  آموزش تفکر به کودکان با تلویزیون

در این بیماری معمولا با افزایش سن بروز می‌کند اما در حال حاضر به دلیل استفاده از تلفن‌های همراه، تبلت و تلویزیون، ۱۱ میلیون نفر در آمریکا به آن دچار هستند. آماری که پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۵۰ به دو برابر برسد.

در این تحقیقات سلول‌های زنده را در معرض نورهای مختلف قرار دادند و متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض نور آبی به واکنشی در سلول‌های شبکیه چشم منجر می‌شود که حاصل آن تولید مولکول‌های سمی است.

هرچند نگاه کردن به نور آبی ساطع‌شده از گوشی موبایل، تبلت یا تلویزیون، برای کاربران، آزاردهنده نیست اما اثر خودش را می‌گذارد.

همین موضوع سبب شده برخی شرکت‌های تولیدی در صفحه‌نمایش محصولات خود از فیلتر نور آبی استفاده کنند.

پس چه باید کرد؟

چندین راهکار ویژه وجود دارد که با کمک آنها می توانید تجربه بهتری از کار با ابزارهای دیجیتال داشته باشید و از چشم و بدن خود بیشتر مراقبت کنید.

از چراغ مهتابی در شب کمتر استفاده کنید.

بعد از غروب آفتاب از لامپ هایی با نور آبی کم استفاده کنید. لامپ ها آفتابی نور آبی کمتر و نور قرمز بیشتر دارند.

شدت نور ها را کمتر کنید

بسیاری از چراغ ها مجهز به تنظیم کننده میزان نور هستند. شدت نور غیرطبیعی در خانه را با این وسایل کنترل کنید.
 

رنگ مناسب برای تصویر زمینه 

پس زمینه صفحه نمایش را تغییر دهید و به جای رنگ سفید، از خاکستری استفاده کنید. رنگ سیاه یا سفید خالص در صفحه نمایش گوشی، باعث خستگی چشم می شود.
 

نور صفحه را مناسب کنید

نور صفحه نادرست یا اندازه فونت کوچک باعث می شود تا موقع استفاده با دقت بیشتری به صفحه گوشی نگاه کنید یا آن را بیش از حد به چشم نزدیک کنید.
 

در اتاق تاریک به مانیتور یا موبایل نگاه نکنید

هنگام خواب که اتاق تاریک است استفاده از موبایل و رایانه را بسیار محدود کنید.
اگر نیاز به کار در شب دارید حتما چراغی را روشن کنید که مستقیما در چشم شما نتابد یا در صفحه مانیتور بازتاب نداشته باشد.
 

هیچ گاه دست را به چشم نزنید

وقتی شما از موبایل استفاده می کنید، دست شما عرق می کند، و در نتیجه جا برای رشد انواع و اقسام ویروس ها روی ال سی دی موبایل باز می شود.
اگر شما متوجه نباشید و دست شما با چشمتان تماس داشته باشد، ویروس ها و میکروب ها به پلک و لایه رویی چشم نفوذ می کنند و باعث سوزش، اشک، سرخی چشم ها و مشکلات بسیاری از این قبیل می شوند.
 

رنگ مناسب برای صفحه نمایش گوشی

با رسیدن شب و زمانی که شما باید نور صفحه را تیره‌تر کنید، نرم افزار flux به طور خودکار دمای صفحه نمایش شما را کمتر می‌کند و به ۳۴۰۰K یا کمتر می‌رساند.
این یعنی صفحه شما کمتر آبی یا قرمز می‌شود و از درد چشم جلوگیری می‌کند.
 

قانون ۲۰ ۲۰ ۲۰

اگر زمان زیادی را در روز با رایانه و گوشی می گذرانید قانون ۲۰ ۲۰ ۲۰ را رعایت کنید.
به ازای هر ۲۰ دقیقه کار، ۲۰ ثانیه به چشم تان استراحت دهید سپس به چیزهایی که در فاصله ۲۰ فوتی(حدود ۶ متری) شما قرار دارند، نگاه کنید.
این عمل از ضعیف شدن چشم ها جلوگیری می کند.
 
سالم و همیشه سبز باشید.
 

من محمد منشی زاده هستم، مدرس و محقق در زمینه مهارت های زندگی در خانواده و فضای رسانه. هدف من در فرزند سبز آن است که دانش لازم و مهارت های کاربردی در زندگی را یاد بگیریم و به فرزندانمان نیز یاد بدهیم.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *